Euskadi

Naszą największą motywacją są nasi Goście. Zawsze dbamy o każdy, nawet najdrobniejszy szczegół, aby wizyty u nas były dla Was przyjemnością. Restauracja otrzymała pozytywne recenzje od licznych krytyków, blogerów o raz ekspertów w dziedzinie kulinariów. Z przyjemnością przedstawiamy opinie o rezultatach naszej pracy i pasji do kuchni baskijskiej.

“Opatrzone niepozornym szyldem, niewielkie – ale to, co robi tutejszy szef kuchni, jest warte przeprawy przez rzekę.

Małgorzata Minta, Vogue Poland

Zupełnie fantastyczna…”

Robert Makłowicz

“One of the best restaurants in Krakow, Euskadi-kuchnia baskijska hidden-in-plain-sight in Podgorze is a real treat. Prices are upmarket, but totally worth it. Order a few tapas like chorizo, jamón ibérico, patatas bravas and amazing seafood and pair them with a glass of white or red.

Krakow In Your Pocket

“…niewielki lokalik w Podgórzu, za kładką Bernatka, przed Rynkiem Podgórskim, z kuchnią baskijską. Nie wiem, jakim cudem upchnięto tam jedną z najlepszych restauracji w mieście.”

Wojciech Nowicki, Gazeta Wyborcza

“A niech to! W czasach, kiedy tak wielu warszawskich szefów kuchni zapomina, że „mniej znaczy więcej”, kiedy cierpimy na liczne przerosty formy nad treścią, w tym czasie pojawia się ktoś, kto rozumie słowa minimalizm, prostota, produkt. Rozumie i bezbłędnie wykorzystuje w swojej kuchni. I ten ktoś musi być oddalony 303,2 km od mojego domu. Ja wiem, to zawsze bliżej niż do Kraju Basków, ale to jednak 3 godziny drogi.

Froblog

“Euskadi w języku baskijskim oznacza Kraj Basków. Po wizycie u Damiana Surowca dla mnie osobiście – szaleństwo.”

Barbara Starecka